Firma

Wielkie idee rodzą się z małych pomysłów

Założenie firmy URSAPHARM

W okresie od 1974 roku (rok założenia) do teraz URSAPHARM stała się grupą przedsiębiorstw o globalnym zasięgu. Centrala URSAPHARM mieści się w Saarbrücken (w kraju związkowym Saary), a międzynarodowa sieć URSAPHARM obejmuje lokalne biura sprzedaży w Holandii, Austrii, Belgii, Polsce, Czechach, Słowacji, Rosji i w Indiach. Dzięki umowom o współpracy z partnerami handlowymi produkty URSAPHARM są też dostępne w wielu innych krajach na całym świecie.

Wszystko zaczeło się od prostego pomysłu. W latach 70. XX wieku choroby oczu wśród populacji kraju związkowego Saary leczono głównie produktami pochodzącymi z pobliskich aptek w sąsiedniej Francji. Lukę na rynku dostrzegło czterech farmaceutów z Kraju Saary, Albrecht Holzer, Dieter Trox, Werner Buxmann i Werner Bernhard, którzy założyli spółkę URSAPHARM Arzneimittel GmbH. Prócz produkcji leków, ich działalność koncentrowała się przede wszystkim na profesjonalnych, uporządkowanych działaniach marketingowych ukierunkowanych na sprzedaż ich własnych produktów, głównie do aptek w Kraju Saary. Efekty ich pracy mówią same za siebie – przez okres zaledwie dziesięciu lat firma URSAPHARM wyprodukowała kompletny asortyment farmaceutyków do pielęgnacji oczu.

Pierwszy duży patent

Dziesięć lat później, w 1993 roku, URSAPHARM mogła świętować ogromny sukces. W tym roku odbyła się rynkowa premiera samodzielnie opracowanego i szybko opatentowanego systemu COMOD®. Pojemnik o inteligentnej budowie w połączeniu z zaawansowaną pompką dozującą stanowił rewolucyjne rozwiązane w przemyśle farmaceutycznym, ponieważ dotąd zwykło się uważać, że utrzymanie sterylności i stabilności preparatów płynnych, takich jak krople do oczu, można uzyskać wyłącznie przy użyciu konserwantów. Opatentowany system COMOD® (COntinuous MOnoDose) skutecznie chroni roztwór wewnątrz pojemnika przed kontaktem z powietrzem z otoczenia. W efekcie nie może dojść do zanieczyszczenia roztworu patogenami, a produkt jest sterylny w momencie aplikacji nawet po otwarciu butelki. System COMOD® można z powodzeniem stosować również jako pojemnik na aerozole i krople.

Rozwój produkcji na zlecenie

Po tym wielki odkryciu firma nadal rozszerzała produkcję i sprzedaż własnych produktów. W uzupełnieniu produktów do oczu URSAPHARM produkowała również preparaty stosowane w medycynie ogólnej, między innymi w terapii enzymatycznej, a także opracowywała produkty farmaceutyczne do leczenia alergii i chorób żył. Dodatkową gałęzią biznesu stała się produkcja realizowana na zlecenie. Ultranowoczesne zakłady produkcyjne URSAPHARM spełniają wymogi krajowe i międzynarodowe, a wytwarzane tam produkty farmaceutyczne są produkowane przez specjalistów według metod podlegających ścisłej walidacji i badaniom, na rzecz podmiotów trzecich.

Krople do oczu HYLO GEL® dostępne na receptę

Kolejnym kamieniem milowym w historii firmy URSAPHARM był rok 2008. Po pierwsze, potwierdzono zasadność stosowania wysokiej jakości kwasu hialuronowego do celów leczniczych. Ponadto niemiecka Wspólna Komisja Federalna (Gemeinsame Bundesausschuss, GBA) wydała opinię, według której nie jest znana żadna inna opcja leczenia, która mogłaby być stosowana w zastępstwie preparatu HYLO GEL® produkowanego przez URSAPHARM.