URSAPHARM i CEBINA rozpoczynają badania kliniczne dotyczące przeciwwirusowego działania aerozolu do nosa zawierającego azelastynę w ramach walki z SARS-CoV-2

Saarbrücken / Wiedeń, 19.02.2021. Firma farmaceutyczna URSAPHARM z siedzibą w Saarbrücken i firma biotechnologiczna CEBINA (Central European Biotech Incubator and Accelerator) z Wiednia rozpoczęły badanie kliniczne, którego celem jest analiza działania przeciwwirusowego zawierającego azelastynę preparatu do nosa w postaci aerozolu. Celem współpracy jest ewentualne opracowanie nowego preparatu do zastosowania w zwalczaniu pandemii koronawirusa.

Firma CEBINA wybrała substancje czynne do badań eksperymentalnych we współpracy z prof. dr. Ferencem Jakabem (kierownik Krajowego Laboratorium Wirusologii w Centrum Badawczym Szentágothai Uniwersytetu w Peczu na Węgrzech), korzystając z nowej, wspomaganej komputerowo metody przewidywania nowych obszarów zastosowania już zatwierdzonych substancji czynnych, opracowanej przez prof. dr. Roberta Konrata (Uniwersytet Wiedeński). W wyniku tej współpracy zwrócono uwagę na azelastynę, która wykazuje silne działanie przeciwwirusowe przeciwko SARS-CoV-2, potwierdzone przez kilka niezależnych grup badawczych. Istotne obniżenie miana wirusa w odtworzonym modelu ludzkiej tkanki błony śluzowej jamy nosowej wykazano nawet przy niskich stężeniach azelastyny [1]. W efekcie przedmiotem badania klinicznego, które rozpoczęło się 16 lutego 2021 r., jest weryfikacja metody postępowania we wczesnej fazie infekcji, polegającej na ograniczeniu kolonizacji błony śluzowej nosa przez wirusa za pomocą aerozolu do nosa zawierającego azelastynę. Celem badania jest ustalenie, czy produkt Pollival®, aerozol do nosa firmy URSAPHARM, który został zatwierdzony do stosowania jako lek przeciwalergiczny, oraz jego wariant w obniżonej dawce, może obniżyć miano wirusa w nosogardzieli. Jeżeli uda się potwierdzić, że preparat ten obniża miano wirusa, można zakładać, że zmniejszy się również prawdopodobieństwo przenoszenia wirusa, co korzystnie wpłynie na przebieg choroby.

Wielu producentów farmaceutyków poszukuje nowych sposobów i metod powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 na całym świecie. Przedmiotem zainteresowania naukowców na całym świecie są badania nad substancjami czynnymi, które można by było stosować w leczeniu osób chorych, w uzupełnieniu profilaktycznych szczepień populacji. Firma URSAPHARM przeanalizowała własne portfolio produktów i poddała zawarte w nim znane substancje aktywne ponownej ocenie pod kątem ich właściwości przeciwwirusowych.

URSAPHARM Arzneimittel GmbH i CEBINA GmbH mają nadzieję, że będą w stanie wnieść istotny wkład w powstrzymanie pandemii, o ile wyniki najnowszych badań okażą się obiecujące.

[1] Konrat, R., et al., The Anti-histamine Azelastine, Identified by Computational Drug Repurposing, Inhibits SARS-CoV-2 Infection in Reconstituted Human Nasal Tissue In Vitro. bioRxiv, 2020: s. 2020.09.15.296228.

O firmie URSAPHARM Arzneimittel GmbH:

Założona w Niemczech w 1974 roku firma URSAPHARM rozwinęła się w globalną grupę spółek działającą na całym świecie. Przyszłość firmy zabezpieczają liczne innowacyjne produkty i patenty. Firma zatrudnia ponad 700 wysoko wykwalifikowanych pracowników w centrali w Saarbrücken, zapewniając doskonałe warunki pracy i obiecujące perspektywy na przyszłość również w oddziałach w innych krajach. W ciągu ostatnich dziesięcioleci firma URSAPHARM stała się globalnym graczem, którego zasięg wykracza daleko poza granice kraju siedziby głównej – firma prowadzi działalność za pośrednictwem oddziałów we Francji, krajach Beneluksu, Austrii, Polsce, Czechach, Słowacji, Portugalii, Rosji i Indiach, współpracuje też z lokalnymi partnerami w ponad 74 krajach. URSAPHARM od lat jest jednym z liderów rynku produktów do oczu w Niemczech i wielu krajach Europy. URSAPHARM wytwarza również preparaty stosowane w innych wskazaniach, między innymi przeciwalergiczny aerozol do nosa i krople do oczu zawierające azelastynę, dostępne pod marką Pollival®.

O firmie CEBINA GmbH:

CEBINA – Central European Biotech, inkubator i akcelerator biotechnologii (www.cebina.eu) z siedzibą w Wiedniu, oferuje usługi w zakresie badań, rozwoju, finansowania i zarządzania dla małych i średnich firm biotechnologicznych oraz aktywnie wyszukuje projekty akademickie o wysokim potencjale rozwoju produktów, z zamiarem zakładania nowych przedsiębiorstw. CEBINA prowadzi również badania i rozwija własne projekty, w szczególności w dziedzinie chorób zakaźnych. CEBINA zainicjowała kilka projektów badawczych ukierunkowanych na walkę z pandemią COVID-19.

Kontakt dla mediów:
Hubert Koszela
hubertkoszela@catchers.pl
Tel: 662 055 048